0
18 май 2022
Корпоративно отчитане на устойчивото развитие, ESG и вписва ли се българският бизнес в новите глобални тенденции?
Автори: Боряна Димова, Мария-Елена Кисьова
Устойчивото развитие е въпрос от глобално значение. Според проучване на Световния икономически форум от 2021 г. сред експерти, бизнес и държавни лидери, най-големите рискове в следващите 10 години са свързани с климатичните изменения. В тази връзка, все повече компании по целия свят поставят своя „Science-Based Target“ - научнообоснована цел за декарбонизация на бизнеса, която съвпада с Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса. Паралелно с тази доброволна инициатива, в ЕС, както и в България, предприятията се превръщат в ключови участници в стремежа към въглеродна неутралност до 2050 г. Новите законодателни мерки на ЕС също стимулират компаниите да предприемат стратегическа и ориентирана към бъдещето визия.
За да постигне устойчив и справедлив преход към зелена икономика, ЕС предвижда мобилизацията на най-малко 1 трлн. евро устойчиви инвестиции през следващото десетилетие. От ключово значение в Плана за действие „Финансиране за устойчив растеж“ („Плана“) е правилното разпределение на средства за „устойчиви“ бизнес практики не само за компании, които ги прилагат, но и за такива, които имат амбицията да преминат към такива. Затова и законодателните мерки, които подкрепят изпълнението на Плана, целят по-висока осведоменост по отношение на екологичното и социалното въздействие на всяко предприятие. Така ЕС цели да осигурява нужната информация на банки и инвеститори, за да могат от своя страна те да финансират устойчиви инвестиционни проекти в подкрепа на климатичните цели.
В тази статия ще направим кратък преглед на новите регламенти в сферата на нефинансовото отчитане и как те се очаква да засегнат бизнеса. Новите изисквания предвиждат изготвянето на интегрирани годишни отчети, както и оповестяването на допълнителни ключови показатели, показващи влиянието на предприятията към околната среда и обществото като цяло. Ще разгледаме какви са новите задължения, към кого са насочени, както и до каква степен българският бизнес е готов за тази промяна.
Промяната в климата води със себе си нови физически и операционни рискове за бизнеса и икономиката като цяло. От една страна, все по-често срещаните атипични метеорологични явления могат да нанесат имуществени вреди и да намалят производителността по стойностната верига. От друга, процесът на приспособяване към по-нисковъглеродна икономика и съблюдаването на вълната от нови регулаторни и законодателни изисквания представлява все по-голямо предизвикателство за бизнеса. Резултатите от направените до момента оценки от ЕЦБ на големите европейски банки показаха, че пропуските в отчитането на рисковете, свързани с климата и околната среда, могат да се превърнат в реален риск за финансовата система, ако банките не интегрират възможно най-скоро тези рискове в своя бизнес модел, стратегия и управлението на рисковете си.
Цялата гледна точка на авторите е поместена в приложения документ.