0
Независимият финансов одит е съществувал в България официално от 1931 г. до 1948 г. в лицето на институцията на заклетите експерт-счетоводители. Създаден е със Закона за Институт на заклетите експерт-счетоводители, публикуван в Държавен вестник - бр. 11 от 17 април 1931 г.
През 1932 година е разработен, приет и публикуван в Държавен вестник (бр.197 от 30 ноември 1932 г.) Правилник за прилагане на Закона за Института на заклетите експерт-счетоводители.
Съгласно този закон Институтът е бил под контрола на Министерството на финансите.
Членове на Института са могли да стават лица на възраст над 30 години и с висше образование по стопански, правни, математически и финансови науки и 6 годишна служба на длъжности, изискващи солидна счетоводна подготовка или средно търговско образование и също такъв по характер стаж, но 10 години, да не са осъждани и лишени от права и да са български граждани. Кандидатите са полагали изпит за доказване на професионалната си подготовка.
Заклетите експерт-счетоводители са били включвани към контролните съвети на акционерните дружества, но в не повече от три дружества. Териториално са били прикрепвани и като вещи лица при съответните съдилища.
В началото на всяка година на териториално ниво са били обявявани всички действащи в момента заклети експерт-счетоводители, а общият списък е бил публикуван в Държавен вестник.
Заклетите експерт-счетоводители са били длъжни да дават безпристрастно становище по отчетите, защитавайки интересите на всички потребители.
През 1948 г., в социалистическите условия, е приет първият български закон за счетоводството и с чл.50 от него Институтът на заклетите експерт-счетоводители е закрит, а имуществото му е иззето от държавата. Впоследствие и този закон отпада и започва регламентиране на счетоводната дейност с наредби.
С влизането в сила на Закона за счетоводството, одобрен от Великото народно събрание на 3 януари 1991 г. се възстановява независимият финансов одит в Република България. В резултат на този акт започва отново да се практикува одиторската професия, която е съществувала съгласно закон през периода 1931-1948 година.
Всички дипломирани експерт-счетоводители в България са придобили правоспособност след успешно полагане на изпити.
С цел създаване на бъдеща професионална организация на 23 и 24 октомври 1991 г. се провежда изпит пред международна изпитна комисия. От 10 души, които се явяват на изпит пред международната комисия, 8 придобиват правоспособност на дипломирани експерт-счетоводители.
Тези 8 души съставят изпитна комисия, която до декември 1991 г. одобрява 39 души, които придобиват правоспособност на дипломирани експерт-счетоводители.
В резултат на това на 16 декември 1991 г. се учредява Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители в България. Тя е официално регистрирана на 8 юни 1992 г. с решение на Софийски градски съд – фирмено отделение. Приет е също така и Устав на организацията.
През 1996 г. въз основа на измененията в Закона за счетоводството, съществуването на Асоциацията е прекратено и е създаден Институтът на дипломираните експерт-счетоводители като независима национална професионална организация. Институтът наследява функциите на Асоциацията и членството в Международната федерация на счетоводителите, което датира от 1995 година.
Одиторската професия включва основно независим финансов одит, но също така и консултантска дейност в областта на данъците, управлението, информационните технологии, вътрешния одит и други дейности. За да може да извършва одит по закон, дипломираният експерт-счетоводител трябва да е вписан в регистъра на Института на дипломираните експерт-счетоводители, да отговаря на определени изисквания и условия и постоянно да ги поддържа. Регистрираните одитори и Институтът на дипломираните експерт-счетоводители подлежат на независим публичен надзор, който се осъществява от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
След приемането на България в Европейския съюз на 1 януари 2007 година, професията попада в регулацията на европейското законодателство и понастоящем напълно отговаря на изискванията в тази област.
Институтът на дипломираните експерт-счетоводители /ИДЕС, Института/ е единствената национална професионална организация за всички дипломирани експерт- счетоводители в България. Институтът на дипломираните експерт-счетоводители е независимо юридическо лице на самостоятелна издръжка със седалище в гр. София.
Квалификацията “дипломиран експерт-счетоводител” е призната в България като една от най-престижните професионални бизнес квалификации. Съгласно закона всички дипломирани експерт- счетоводители имат право да станат членове на Института, след като придобият квалификацията.
Мисията на ИДЕС е да предостави на своите членове ресурса, информацията и ръководството, необходими за извършването на високооценени професионални услуги в полза на инвеститорите, обществото и клиентите.
Стратегията и политиката на Института се определят от неговите управляващи органи и съвети.
Структурата на Института е следната:
Ежедневната дейност на Института се изпълнява от административния офис, ръководен от Изпълнителен директор.
Регионални организации - Институтът има 13 регионални организации – 6 от тях са в София, останалите 7 – в страната. Членството в тях е на регионален принцип. Регионалните организации избират свой собствен управляващ орган, който се състои от председател, секретар и контрольор. На своите редовни срещи регионалните организации обсъждат текущи въпроси, свързани с професията, а също така организират непрекъснатото професионално обучение за своите членове.
Дейността на Института на дипломираните експерт- счетоводители се регулира от Закона за независимия финансов одит и Устава. Най-общо тя включва:
Международна федерация на счетоводителите /IFAC/
Институтът на дипломираните експерт-счетоводители наследява функциите на Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители и нейното членство в Международната федерация на счетоводителите, което датира от 1995 година.
Федерация на европейските счетоводители /Accountancy Europe/
ИДЕС става пълноправен член през 2006 година.
Федерация на експерт-счетоводителите от средиземноморските страни /FCM/
Институтът на дипломираните експерт-счетоводители поддържа тесни контакти с българските институции и професионални организации. Проведени са многобройни срещи и дискусии в областта на счетоводното законодателство, данъците и други области с: